Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach - ich dobór i zestawienie - mają decydujący wpływ na efektacji. To od nich zależy, jak się będziemy czuli we wnętrzu. 


Kolory odzwierciedlają naszą osobowość, działają odprężająco, stymulująco i energetyzująco. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Bardzo często jest tak, że podobają nam się kolory, których potrzebuje nasze ciało, np. gdy potrzebujemy energii to przyciąga nas kolor czerwony, gdy potrzebujemy odpoczynku i relaksu, szukamy barw niebieskich i zielonych.Ciekawostką jest to, że kolory tworzą pewnego rodzaju wibracje. Zgodnie z niektórymi badaniami udowodniono, że osoby niewidome mogą opuszkami palców wyczuwać wibracje kolorów i to, czy kolor jest ciepły (czerwony, różowy, pomarańczowy), czy zimny (niebieski, szary, itp).

W feng shui wszystko jest przyporządkowane jednemu z pięciu elementów (żywiołów), podobnie jest z kolorami. Wiedząc o tym, który kolor odpowiada danemu żywiołowi, możemy wybierać najkorzystniejsze kolory do wnętrz. 

W feng shui najważniejsza jest równowaga - ta zasada dotyczy także kolorów. 

Kolor czerwony, pomarańczowy, różowy, a także ich odcienie związane są z energią ognia
Oznacza to, że kolory te dodają odwagi i polecane są szczególnie osobom nieśmiałym, którym brak pewności siebie. W feng shui barwy te zalecane są głównie w sektorze południowym, południowo-zachodnim i północno-wschodnim. Są także korzystne w sektorach, w których znajduje się negatywna energia gwiazdy numer 3, a także tam, gdzie znajduje się pomyślna energia gwiazdy numer 8, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Metoda ta wskazuje korzystne i niekorzystne kierunki przepływu energii w domu, a także odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w środowisku w określonym okresie. Pokazuje, w jaki sposób przemieszcza i zmienia się energia oraz jak te zmiany wpływają na daną nieruchomość. Energia jest wyrażona przez cyfry (nazywane też gwiazdami) 
w skali od 1 do 9.

W sypialni kolory te wzmagają namiętność i podniecenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich zastosowaniem. Nadmiar tych barw prowadzi do nerwowości, stresu, a nawet agresji - dlatego nie jest polecany osobom zbyt energicznym i nerwowym.
Kolorów tych należy jednak unikać w kuchni, ponieważ są to kolory związane z energią ognia, 
a tam tej energii jest już i tak w nadmiarze.Żółty i jego odcienie to kolor, który dodaje energii
Związany jest z ciepłem i optymizmem. Gdy świeci słońce z reguły wszyscy mają dobry humor
i są pogodni. W feng shui kolor ten łączony jest z elementem ziemi i najkorzystniej zastosować
go w pomieszczeniach znajdujących się w sektorze północno-wschodnim i południowo-zachodnim. 
Jest także korzystny w sektorach, w których pojawia się gwiazda numer 8 (zgodnie z formułą „Wędrującej gwiazdy”). Gwiazda numer 8 jest najkorzystniejszą ze wszystkich, przynosząc powodzenie i sukcesy. 
Ponieważ żółty dodaje energii, jest odpowiednim kolorem do salonu i miejsc, w których spędzamy dużo czasu.

 Zielony i jego odcienie związany z harmonią i relaksem, a także z elementem drzewa

Mówi się, że patrząc na niego oczy odpoczywają. Polecany jest szczególnie osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Dzieje się tak dlatego, że barwa ta ma związek z roślinnością 
i naturą. Przebywając w parku, ogrodzie i lesie po prostu odpoczywamy. 
W feng shui kolor ten rekomendowany jest w sektorze wschodnim, południowo-wschodnim
i południowym, a także tam gdzie zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy pojawia się korzystna gwiazda numer 4. Korzystny w tym sektorze jest także kolor brązowy, który w feng shui także związany jest z elementem drzewa. Nie powinno się jednak wprowadzać zbyt dużo tego koloru, ponieważ pomieszczenie będzie zbyt ciemne, a tym samym przyczyni się do pogorszenia naszego samopoczucia. Najlepiej barwę ciemną połączyć z jaśniejszymi kolorami.Niebieski i jego odcienie - kolor zimny, który wycisza, uspokaja, relaksuje 
W feng shui jest on związany z elementem wody, a także z pieniędzmi. Jednak w nadmiarze staje się niebezpieczny i prowadzi do problemów. 
Woda może być zarówno korzystnym, jak i bardzo niebezpiecznym elementem. Gdy woda znajduje się w pobliżu domu, płynie wolno, jest czysta i staje się korzystna dla mieszkańców niosąc ze sobą powodzenie finansowe, sukces i bogactwo. W nadmiarze jednak może przyczynić się do różnego typu problemów, zazwyczaj finansowych. 
Kolor niebieski jest bardzo korzystny w sektorach: północnym, wschodnim i południowo-wschodnim, a także tam, gdzie pojawia się korzystna gwiazda wody numer 8. Wtedy wzmacnia energię sukcesu finansowego i bogactwa. 
Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno dach, jak i sufit nigdy nie powinny być pomalowane 
w kolorach niebieskim i czarnym. Tych dwóch kolorów powinno się unikać, gdyż w nadmiarze powodują problemy i straty finansowe. Z tego względu szczególnie powinniśmy wystrzegać się tych barw w sektorach: południowym, zachodnim i północno-zachodnim.

Biały - wiąże się z autorytetem, nadzieją i niewinnością
W feng shui kolor biały związany jest z energią metalu i dlatego właśnie zaleca się go głównie w sektorze zachodnim i północno-zachodnim, a także tam, gdzie znajduje się gwiazda numer 1 i 6, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Jest to kolor jang i dlatego powinien być zawsze wzbogacony inną barwą jin (niebieski, czarny, szary). Inne kolory należące do elementu metalu 
to szary i srebrny, który uspokaja i łagodzi nerwowość.Jin i Jang 
Według feng shui istnieją dwie siły; tak jak istnieją pozytywne i negatywne, światło i ciemność, kobieta i mężczyzna, są dwie energie, które są w ciągłym ruchu. Te siły nazywane są jin i jang 
i zgodnie z nauką feng shui wszystkie rzeczy na świecie są przypisane do jednej z nich.
Jin i jang to dwie siły, w których jedna wspiera drugą. Obie są przeciwnymi energiami, które wzajemnie się uzupełniają. Nasze ciała, umysły i zdrowie są pod wpływem obu tych energii. Kiedy 
te przeciwne siły są w równowadze, czujemy się dobrze i cieszymy się zdrowiem; natomiast, kiedy jedna z nich dominuje, to powstaje brak równowagi. Może to wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, relacje i problemy rodzinne. 
Jeżeli w Twoim domu jest zbyt dużo światła lub elementów w kolorze czerwonym to powstaje nadmiar energii jang. W takim wypadku należy wprowadzić elementy jin, aby zrównoważyć energię 
i wprowadzić równowagę. Dobierając kolory do naszych wnętrz, najważniejsze to kierować się szkołą „Wędrującej gwiazdy”, a także szkołą kompasu (na podstawie kierunków geograficznych wyznaczonych na kompasie).

Wykorzystanie kompasu
W każdym domu z powodu obecności różnego rodzaju urządzeń i metalowych konstrukcji energia zmienia się. Aby dokładnie zmierzyć energię w danym sektorze niezbędne jest skorzystanie z kompasu. Nie ma konieczności używania profesjonalnego, chińskiego kompasu Lo Pan. Najlepszy jest jednak taki, który posiada nie tylko oznaczenie głównych kierunków N (północ), S (południe), 
E (wschód), W (zachód), ale także pośrednich SE (południowy-wschód), NE (północny-wschód), NW (północny-zachód), SW (południowy-zachód). Kompas należy trzymać równolegle do płaskiej powierzchni. Wskazówka powinna być skierowana w kierunku, który chce się zmierzyć, np. wejście do domu/mieszkania, czy kierunek, w którym zazwyczaj się siedzi. 

Pamiętaj:
Aby odczyt był dokładny, należy dokonać co najmniej trzech pomiarów, za każdym razem stając odrobinę dalej. Odczyty mogą się nieznacznie różnić, ale dopóki wahania mieszczą się 
w przedziale do 15°, wszystko jest w porządku. Odchylenia większe niż 15° są niebezpieczne, ponieważ świadczą one o tym, że energia w tym miejscu jest niestabilna.

Najlepiej jest zrobić 3 odczyty:
1. stojąc przed drzwiami wejściowymi patrząc na zewnątrz. 
2. stojąc około jeden metr w głębi mieszkania/domu patrząc na zewnątrz. 
3. stojąc ok. 3-5 m wewnątrz mieszkania/domu patrząc na zewnątrz. 

Po dokonaniu tych odczytów należy wyciągnąć średnią, aby określić dokładnie kierunek usytuowania drzwi wejściowych.

Treść wiadomości
E-mail
Wynik dodawania 2 + 2*