Tarasy - najczęstsze błędy

Dom wyposażony w taras to wymarzone miejsce odpoczynku. Szczególnie gdy jest zbudowany nad pomieszczeniem – wtedy możemy z góry obserwować cała działkę i najbliższą okolicę.

Tak przynajmniej wygląda scenariusz w wersji z happy-endem. Niestety bardzo często akcja toczy się bardziej zawiłymi ścieżkami. Najpierw jest taras, potem pierwsza zima,  rozczarowanie i remonty – w takich okolicznościach na happy-end trzeba poczekać nawet kilka lat, dopóki inwestor nie zdecyduje się wykonać napraw jak należy. Typowe usterki to odpadające płytki, pękająca płyta konstrukcyjna, przeciekanie wody do pomieszczeń położonych niżej czy zawilgocenie ścian pomieszczenia sąsiadującego z tarasem. 

Występują one nie dlatego, że taras ma takie właściwości, ale dlatego, że inwestorom szkoda pieniędzy na prawidłowe wykonanie tego elementu a niektórym wykonawcom brakuje wiedzy lub dokładności. Prezentujemy najczęściej występujące błędy wykonawcze i ich skutki.

1. Najbardziej typowa usterka. Pod płytki dostała się woda i zamarzając oderwała je od podłoża. Płytki powinny być w pełni podsadzone zaprawą, bez pustek powietrznych.

2. Tu użyto płytek marnej jakości i nie odpornych na mróz.

3. Duży taras dzieli się dylatacjami a te uszczelnia. Ta szczelina była najprawdopodobniej za szeroka, do tego materiał uszczelniający mógł być nieodpowiedni a sama dylatacja brudna podczas wykonywania połączenia.

4. Brak systemowej taśmy uszczelniającej w narożu między ścianą a płytą tarasu i woda gromadząca się pod płytkami mogą doprowadzić nawet do takiej usterki.

Autor: 
Zdjęcia: Marek Pilimon
Data publikacji: 06.11.2007
Treść wiadomości
E-mail
Wynik dodawania 2 + 2*