Kolektory słoneczne a pompa ciepła

Rynek instalacji grzewczych oferuje coraz więcej rozwiązań umożliwiających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Czy zastosowanie obu systemów w jednym budynku przyniesie dodatkowe oszczędności?

Montaż kolektorów słonecznych oraz pompy ciepła w jednym budynku umożliwi osiągnięcie spodziewanych korzyści jedynie w ściśle określonych przypadkach. W Polsce kolektory nie mogą pełnić funkcji głównego systemu grzewczego ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Około 80% całkowitego nasłonecznienia w ciągu roku przypada na okres od kwietnia do września, dlatego w pozostałym czasie wydajność takiej instalacji spada ponad czterokrotnie. W dodatku, roczna gęstość promieniowania słonecznego różni się w poszczególnych regionach kraju, co oznacza, że nie w każdym miejscu uzyskamy ich jednakową wydajność. Kolektory słoneczne stosuje się zatem wyłącznie do og użytkowej oraz jako niewielkie wsparcie dla centralnego ogrzewania.
Z kolei zadaniem węzła grzewczego opartego na pompie ciepła jest to, aby zapewniał maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku w ciągu całego roku. Parametry urządzeń dostosowywane są w ten sposób, aby nawet przy skrajnie niskich temperaturach nie zachodziła potrzeba korzystania z dodatkowych źródeł energii. Można oczywiście wykorzystywać pompę tylko do ogrzewania wody użytkowej, jednak kompleksowy system przyniesie znacznie większe korzyści.
Przy instalacji pompy ciepła mającej ogrzewać całą powierzchnię budynku, inwestycja w kolektory słoneczne jest z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalna. Ich montaż w domu jednorodzinnym to koszt ok 12 000 zł, a jeśli będą zakładane w wykończonym obiekcie, trzeba doliczyć ok. 2 000. zł na dostosowanie instalacji. Do tego dochodzą też stałe koszty eksploatacyjne np. związane z regularnymi przeglądami technicznymi. Co prawda dofinansowanie na kolektory słonecznestaje się coraz powszechniejsze i według danych NFOŚiGW od stycznia br. przyznano ich już prawie 4000, jednakże pozwala to zredukować koszty jedynie części inwestycji. Zanim wydane pieniądze się zwrócą minie kilkanaście lat. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie tej sumy na opłaty za energię, co wystarczy na kilka sezonów grzewczych.
Korzystna może być jedynie sytuacja, w której instaluje się węzeł grzewczy oparty z pompą ciepła w budynku już wyposażonym w kolektory słoneczne. Latem przy intensywnym nasłonecznieniu pozwoli to zminimalizować pobór energii potrzebnej na podgrzewanie wody użytkowej i faktycznie może nieco odciążyć domowy budżet.

Autor: Paweł Kocięba-Żabski

Źródło: Nateo
Data publikacji: 4.08.2011

Treść wiadomości
E-mail
Wynik dodawania 2 + 2*